نام سایت نام سایت
بازدید از تاپیک : 130
نمایش آدرس تاپیک
http://wow-sell.ir/Forum/Post/1112
اطلاعات نویسنده
محتوای پاسخ
ارسال ها
1
عضویت
7 /5 /1402

یخچال و فریزر از جمله دستگاه هایی هستند که در حین انجام کارهای مختلف مانند روشن و خاموش شدن، یخ سازی و... صداهایی تولید می کنند. از میان صداهای تولید شده، بسیاری از آن ها طبیعی هستند و ممکن است برای هر مدل یخچال این صدا وجود داشته باشد. اما در مواقعی، یخچال فریزر از برندهای مختلف مانند ال جی، سامسونگ، بوش، بکو و... صداهای ناهنجاری را در هنگام روشن یا خاموش شدن از خود ایجاد می کنند؛ که اغلب باعث نگرانی اعضای خانواده می شود. در این مقاله به معرفی عوامل ایجاد کننده صدا در موتور یخچال ال جی می پردازیم و بررسی میکنیم که مشکل توسط کاربر حل شدنیست یا
برای رفع آن باید به نمایندگی تعمیر یخچال ال جی مراجعه کند. با ما همراه باشید.

موتور یخچال ال جی گاهی به دلیل لرزش، صداهایی را به صورت مداوم از خود خارج می کند یا ممکن است موتور یخچال صدایی شبیه به کوبیده شدن از خود خارج کند. تولید این صداها در موتور یخچال به شما این هشدار ا می دهد که ممکن است آسیب های جدی برای یخچال شما ایجاد شود. بنابراین هرچه زودتر باید برای تعمیر یخچال ال جی خود اقدام کنید.


ضعیف شدن موتور یخچال ال جی


اولین علت صدای موتور یخچال هنگام خاموش یا روشن شدن، ضعیف شدن موتور این دستگاه است. به طور کلی موتور یخچال از دو بخش داخلی (هسته) و بیرونی (پوسته) تشکیل می شود. هر کدام از این بخش های موتور یخچال دارای قطعات متعددی هستند. قسمت داخلی موتور یخچال از رینگ و پیستون و قسمت بیرونی یا پوسته آن از روغن و گاز تشکیل می شود. علت استفاده از گاز و روغن در پوسته موتور، سرد و خنک نگه داشتن هسته و سیم پیچ است. هسته یا بخش داخلی یخچال به واسطه چند فنر درون پوسته نگهداری می شود.

معیوب شدن هر کدام از این فنرها می تواند باعث انتقال لرزش هسته موتور به بدنه اصلی و تولید صدا در یخچال می شود. تعویض موتور یخچال ال جی بهترین راه حل برای رفع صدای موتور یخچال هنگام خاموش یا روشن شدن است. با این وجود اگر شرایط لازم برای تعویض موتور نباشد؛ می توان با تراشیدن پوسته یا بخش بیرونی موتور، برای رفع این صدا اقدام کرد.


شارژ غیر استاندارد گاز یخچال ال جی و پایین بودن مقدار آن در موتور


دومین علت صدای موتور یخچال ال جی هنگام خاموش یا روشن شدن، پایین بودن مقدار گاز در بخش بیرونی یا پوسته موتور و شارژ غیر استاندارد آن است. در صورتی که میزان گاز یخچال در پوسته موتور کم باشد؛ لرزش هسته یا بخش داخلی موتور به بدنه دستگاه انتقال پیدا می کند. در چنین وضعیتی می توان با شارژ گاز برای رفع مشکل صدای موتور هنگام خاموش یا روشن شدن اقدام کرد.


در برخی از موارد، شارژ
غیر استاندارد گاز یخچال می تواند موجب تولید صدا در موتور یخچال شود. معمولاً
بالا بودن حجم گاز در پوسته موتور باعث می شود تا بعد از خاموش شدن یخچال، فشار
قابل توجهی به موتور وارد شده و صدای ناهنجاری در این بخش تولید شود. برای رفع این مشکل، کافیست تا با تکنسین یا
سرویس کار یخچال تماس حاصل شود. شارژ گاز به صورت استاندارد و وکیوم راه حل مناسبی
برای رفع این مشکل است.


کثیف شدن کندانسور در پشت یخچال ال جی


در برخی از مواقع ممکن است صدا از موتور یخچال نباشد. اما به دلیل اینکه صدا از قسمت پشتی یخچال خارج می شود؛ بسیاری از افراد تصور می کنند که در موتور یخچال اختلال ایجاد شده است. اما قطعات دیگری در قسمت پشتی یخچال وجود دارد که باعث تولید صدا در این دستگاه می شوند.


کندانسور یکی از بخش های بسیار مهم یخچال است؛ که با جذب گرما از گاز مبرد و خنک کردن آن، به تولید سرما در یخچال کمک می کند. کندانسور در قسمت پشتی یخچال قرار دارد و به دلیل ورود گرد و غبار، عملکرد آن مختل می شود. در واقع وجود گرد و غبار و گیر کردن اجسام مختلف در پره های کندانسور باعث می شود تا دستگاه در زمان خاموش یا روشن شدن با صدایی شبیه به تق تق همراه باشد. رفع صدای کندانسور یخچال معمولاً با تمیز کردن پره ها و جدا کردن اجسام خارجی از میان آن ها رفع می شود.


گرم شدن کمپرسور یخچال ال جی به دلیل تحمل فشار زیاد


چهارمین علت صدای موتور هنگام خاموش یا روشن شدن، گرم شدن و فشار زیادی است که تحمل می کند. یکی از دلایل رایج سوختگی کمپرسور یخچال، تحمل فشاری است که به دلیل سرد نشدن یخچال به او وارد می شود. در صورتی که یخچال در محیط گرم قرار گرفته باشد یا دائماً باز و بسته شود؛ فضای داخلی آن سرد نمی شود.

بنابراین؛ کمپرسور یخچال بدون اتومات کردن سعی می کند تا سرما زیادی را برای خنک سازی بخش داخلی یخچال ایجاد کند. کار کردن بیش حد کمپرسور باعث تحمل فشار زیاد و گرم شدن آن می شود. در این وضعیت معمولاً کمپرسور یخچال از مدار خارج می شود و صدای ناهنجاری را تولید می کند. تنها راه برای حل این مشکل، از بین بردن علت خنک نشدن یخچال است.

تعویض فیلتر، تمیز کردن کندانسور، تعویض لاستیک دور درب یخچال، قرار دادن مواد غذایی درون ظروف سر بسته، ایجاد فاصله میان دیوار و یخچال، دور کردن یخچال از تجهیزات گرمایشی مانند اجاق گاز و شوفاژ، باز و بسته نکردن مداوم درب یخچال و... از جمله کارهایی هستند که می توانند باعث کاهش فشار کمپرسور یخچال ال جی و در نتیجه جلوگیری از تولید صدا در زمان خاموش یا روشن شدن آن شوند.


کلام پایانی

در محتوای فوق به بررسی کامل علت صدای موتور یخچال ال جی هنگام خاموش یا روشن شدن پرداختیم. دانستیم که عواملی نظیر ضعیف شدن موتور یخچال، خراب شدن فنرها، شارژ غیر استاندارد گاز، کم بودن حجم گاز، کثیف شدن کندانسور و ... می توانند باعث تولید صدای ناهنجار در موتور یخچال هنگام خاموش یا روشن شدن شوند.

موتور یا کمپرسور یخچال از بخش های بسیار مهم این دستگاه است که در صورت خرابی، می تواند باعث اختلال در عملکرد سایر بخش های یخچال و همچنین بلا استفاده شدن آن شود. بنابراین؛ در صورت بروز هر صدای ناهنجار از موتور یخچال، بلافاصله برای عیب یابی آن با تکنسین یخچال
تماس حاصل کنید و نسبت به رفع مشکلات موتور یخچال اقدام کنید.
منبع خبر: وبسایت سلام نو


شنبه 07 مرداد 1402 - 14:07
نقل قول این ارسال در پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پشتیبانی